Başlık

Çelik konstrüksiyon ile yapılan bina, Çelik ev, Çelik çatı, betonarme yapılara göre daha sağlamdır. Çelik konstrüksiyon yapılar betonarme yapıların yerine getiremediği bir çok özelliği avantajları sunan, taşıyıcı sistemin metal kolon ve taşıyıcılar ile oluşturulmasıyla gerçekleştiren yeni nesil, teknolojik bir yapı sistemidir.

Çelik, Ekonomiktir; Ön üretimli, fabrikasyon taşıyıcı elemanlar, düşük fiyata yüksek kalite sağlamakta ve inşaat süresini çok kısaltmaktadır. Çelik, taşıma kapasitesinin ağırlığına oranı en yüksek olan malzemedir. Çeliğin yüksek taşıma kapasitesi sayesinde Çelik yapı elemanları, daha küçük kesit ve ölçülerde, daha hafif ve mükemmel kalitelerde üretilmektedir.

Çelik yapılarda taşıyıcı eleman boyutları, ahşap ve betona göre çok daha küçük olduğu için, çok daha fazla kullanım alanı elde edilmektedir. Bu da, yapı alanının daha verimli kullanılmasını sağlamaktadır. Fiyat dengesi ve kısa yapım süreleri, insanların daha erken yerleşmelerine imkan vererek daha az kira, faiz ve maliyet avantajı elde etmelerini sağlamaktadır.

Konvansiyonel Çelik Yapılar  Dng Çelik
Konvansiyonel Çelik Yapılar  Dng Çelik

Neden Çelik konstrüksiyon?

1) Çelik, Depreme Karşı Dayanıklıdır; Çelik, yüksek mukavemeti, esnekliği ve hafifliği sayesinde, depreme karşı en dayanıklı inşaat malzemesidir. Hafif olması, aldığı darbelere kırılmadan karşı koyabilmesini sağlamaktadır. Deprem kuvvetini azaltacak tek unsur, yapının hafifletilmesidir. Çünkü yapının kütlesi ne kadar büyük olursa, depremin, üzerinde uygulayacağı kuvvet de o kadar büyük olacaktır. Çelik evler betonarme yapılara oranla yaklaşık 5 kat daha hafiftir. Bu da binaya gelen deprem yük&uum.l;nün, 5 kat daha az olması demektir.
2) Çelik, Çevrecidir; Çelik, dayanıklı ve tekrar kullanılabilen bir malzemedir. Çelik binaların sökülmesiyle çıkan malzeme, geri kazanılmaktadır. Hafif Çelik malzemeden yapılan bir binanın iskeleti 7-8 hurda otomobilden elde edilebilmektedir. Buna karşılık, benzer bir yapıyı ahşaptan yapmak için yaklaşık 50 ağacın kesilmesi gerekmektedir.
3) Çelik, Hızlıdır; Temel ve subasman haricinde, betona ihtiyaç olmadığı için Çelik konstrüksiyonun montajı, hava şartlarına bağlı kalmaksızın çok hızlı yapılabilmektedir. Bu da sermaye ihtiyacının azalmasına ve inşaat maliyetlerinin düşmesine imkan sağlamaktadır. 200 m2 bir evin montajı 7 gün gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir.
4) Çelik, Kalitelidir; Tüm dünyada uluslararası standartlarla belirlenmiş özelliklerde üretilen ve tamamen endüstriyel bir ürün olan çeliğin kalitesi, üretiminin her aşamasında kontrol edilerek belgelenmektedir. Yapımcı ya da kullanıcı, malzemenin fiziksel özelliklerine müdahale edememektedir. Teorik hesap değerleri de uygulamada da aynen geçerli olmaktadır. Betonun içine gizlenmediğinden, projeye ve standartlara uygunluğu her zaman denetlenebilme imkanı sağlamaktadır.
5) Galvanizli Çelik, Paslanmaz; Hafif çelik taşıyıcı üretiminde, galvaniz kaplı çelik kullanıldığından korozyon direnci yüksektir, paslanma olmamakta; ahşaptaki gibi çatlama, zamanla sehim verme ve böceklenme yaşanmamaktadır. Hafif Çelik evlerinde kullanılan çelik, uluslararası standartlarda ve kalitede galvanizli çelikten oluşmaktadır.
6) Çelik, Esnektir; Hızla değişen yaşam tarzımızın mekanlarımıza uyumu, Çelik yapılarda daha kolay ve ekonomik olarak sağlanabilmektedir. Yıllar sonra oluşabilecek koşullara göre taşıyıcı olmayan bölme duvarlar kaldırılarak veya yerleri değiştirilerek, ihtiyaçlarınız karşılanabilmektedir. Çelik, Yıldırıma Karşı Tehlike Oluşturmaz Çelik konstrüksiyon diğer taşıyıcı sistemlerden farklı olarak, yıldırıma karşı tehlike oluşturmaz. Çünkü koruma tesisatı, toprağa giden bir yol oluşturarak patlama, ufak çaplı yangın ve yaralanma risklerini ortadan kaldırmaktadır.

Çelik Konstrüksiyon Çatı

Kar, yangın, deprem, fırtına vb doğal afetlere karşı yapılarınız için en koruyucu çatı sistemidir. Çelik konstrüksiyon çatı yangında hasar görmez. Çelik konstrüksiyon çatı depreme karşı en dayanıklı çatı çeşididir. Çelik konstrüksiyon çatı kışın yoğun kar yağışlarında aklınızda acaba çatım çöker mi şüphesini bırakmaz. Çelik konstrüksiyon çatı fırtınadan etkilenmez.

Metal olması, Çelik çatı sistemlerinin yüksek ısı ve soğuğa dayanıklılığını arttırır. Yangın veya doğa şartlarından minimum seviyede etkilenir, yapı sahibine ek zararlar getirmez.

Taşıma gücü zayıf altyapılı bölgelerde, zeminlerde veya yapı üstlerinde destekleyici nitelikle olduğundan dolayı ek çalışma ve maliyet getirmeyen Çelik çatı sistemleri, yapının kalitesini ve koruna bilirliğini arttırır.

Oluşacak büyük açıklıkları Çelik çatı kapatabilir, betonarme yapılarda ihtiyaç duyulan taşıcı sistemin eklenmemesini sağlar. Buda Çelik çatı sisteminin daha kullanıma elverişli hale gelmesini sağlar.

Estetik bir görüntü sağlayan Çelik çatı yapılar, görünüm için cephe kaplama sistemleriyle daha şık, doğacı ve uygun şehir yapılaşmasına yardımcı olur, Avrupa standartlarına uygun olmayı sağlar.
 

© 2016-2020 DNG Çelik Yapı ve Uzay Sistemleri Tüm Hakkı Saklıdır. Gizlilik Bildirimi - KVKK Politikası | CinFikir